Fotograf Dalibor Gregor se zamiloval do koní

Main_jizdakralu
Výstava1 – Jízda králů Skoronice. | FOTO: bum

Kyjov - Jízda králů, lidový obyčej neznámého původu, který je zapsán organizací UNESCO na seznam nehmotného dědictví lidstva, je předmětem velkoformátových fotografií Dalibora Gregora, jenž miluje zvířata, především koně. Výstava s názvem „Jízda králů – hrdost, úcta, tradice“ v Radniční galerii v Kyjově potrvá do 11. srpna.

„Nádherné... nemám slov,“ dočteme se hodnocení v návštěvní knize expozice. Fotografie Dalibor Gregor pořizoval průběžně, před čtyřmi lety v Kyjově, dále ve Skoronicích, Vlčnově, Kunovicích nebo Hluku, tedy místech, kde se tradičně jízda králů koná. Před 2. světovou válkou se jezdilo v téměř každé vsi na Slovácku. V Radniční galerii je k dostání několik knih autora, mezi nimi i kniha z „Edice do kapsy“ s názvem „Kyjov město tradic a folkloru“, která vyšla v roce 2017. O tom, že problematika fotografování návštěvníky zaujala, svědčil i živý zájem účastníků besedy s fotografem, která následovala po ukončení vernisáže výstavy.

Dalibor Gregor žije v Opavě, ale za koňmi jezdí fotografovat po celé Evropě. Ze svých fotografických cest vydává knihy. Každé fotografování je pro něj zajímavé. Fotit zvířata začal již v dětství a nejvíc mu učarovali právě koně. V současné době patří mezi přední profesionální fotografy koní. Je autorem více než 55 knih s touto tématikou, které si našly své obdivovatele v mnoha evropských zemích i v zámoří. Jeho snímky najdeme i v desítkách kalendářů a na stovkách pohlednic.
V roce 2009 Gregor založil mezinárodní projekt Koně dětem, jehož smyslem je utváření pozitivního vztahu mládeže ke zvířatům a jedním z cílů je i zapojení handicapovaných dětí do akcí spojených se zvířaty.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY