Komfortnější péči ženám zajistí moderní mamograf

Main_mamograf
FOTO: Filip Zdražil

Nový mamograf za bezmála 6 milionů korun rozšířil přístrojové vybavení Nemocnice Kyjov. Do provozu ho dnes slavnostně uvedli zástupci nemocnice spolu s představiteli Jihomoravského kraje a dodavatelskou společností.

Nový mamograf ženy naleznou na stejném místě, jako dosud, tedy v prostorách Radiodiagnostického oddělení v pavilonu C3. Umístění se nemění, kvalita poskytované péče ale opět vzroste. Moderní mamografický přístroj je totiž vybaven řadou unikátních technologií, které ho řadí ke světové špičce. Patří k nim zejména možnost provedení 3D tomosyntézy prsu a kontrastní mamografie. „Pro nás radiology je nesmírně důležitá kvalita obrazu, protože pak se nám eventuální i velmi drobná patologie lépe hledá. Nový mamograf disponuje vybavením pro precizní zobrazení za použití menší dávky rentgenového záření. To nám i ženám dává větší jistotu při stanovení správné diagnózy,“ vyjmenovává výhody primář Luboš Látal. Komfort při vyšetření ženám zajišťuje použití speciálních přítlačných desek a automatický systém pro optimalizaci kompresního tlaku. Odpadá tak pro mamograf typická bolest při vyšetření.
Montáž byla mimořádně rychlá a proběhla v řádu několika málo dnů - mamografické vyšetření v Kyjově totiž denně absolvuje až 60 žen a bylo proto nutné přístroj co nejrychleji uvést do provozu.
Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným nádorem žen. V České republice si tuto diagnózu ročně vyslechne okolo 7 tisíc pacientek. Mimořádně důležitá je prevence - šanci na úspěšnou léčbu výrazně zvyšuje včasná diagnostika. „Radiodiagnostické oddělení Nemocnice Kyjov je zařazeno mezi síť specializovaných center, která se včasným záchytem onemocnění prsů zabývají,“ upozorňuje Látal. Vedle mamografie zajišťuje jeho oddělení provoz dalších přístrojů zobrazujících vnitřní tkáně a orgány člověka. Až 60 tisíc pacientů ročně zde absolvuje klasická vyšetření rentgenem, ultrazvukem, magnetickou rezonancí nebo výpočetní tomografií (známější pod zkratkou CT).

DISKUZE

comments powered by Disqus


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...