NEJLEPŠÍ PAPRIKY V ČESKU PĚSTUJE JAN MEISL Z VRACOVA.

Main_papriky-meisl
FOTO: Tonda Vrba

NEJLEPŠÍ PAPRIKY V ČESKU PĚSTUJE JAN MEISL Z VRACOVA.
Jeho výnos představuje v bedničkách hada z Vracova až po Stražovják
VRACOV - Nejlepší papriky s neobyčejnou velikostí dorůstající až do délky 30 centimetrů v celé České republice pěstuje Jan Meisl (73) ve Vracově. Vnuk zámeckého zahradníka z Miroslavských Knínic má na svém kontě dokonce speciální vyšlechtěné odrůdy.
Papriky přitom začal vystudovaný matematik a fyzik pěstovat původně proto, aby uživil své syny a dceru na studiích hudby.
V roce 1980, ještě za komunistů, koupil při návštěvě strýčka ve Vídni za velké peníze na trhu velkou španělskou papriku. „Semínka jsem usušil a v únoru vysel. Vzešlo jen pár rostlin, které jsem vysadil vedle chutné odrůdy ze šlechtitelské stanice v Čejči,“ vzpomněl na své první papriky.
Tyto odrůdy se zkřížily a během 10 let Jan Meisl už přirozeným výběrem dospěl k samostatným odrůdám, které nechal v roce 1989 postupně zaregistrovat.
Výsledkem šlechtitelského umu Jana Meisla jsou kromě jiného gigantické papriky Meika a Bajka. A registrace nové odrůdy není jednoduchá záležitost. Hodnotí se asi 25 znaků, některé musí vykazovat odlišnost od jiných odrůd.
Meika a Bajka mají stabilně silnou dužninu a sladkou ovocnou chuť. „Je to také dáno tím, že nešlo o žádný inženýrský experiment, ale o přirozené pozorování přírodních zákonů a sledování jejich vývoje,“ tvrdí Jan Meisl.
Během pěstování paprik totiž sám objevil spoustu triků, jak rostlinku od klíčení až po sběr zralých plodů směřovat a opečovávat.
Jako vystudovaný fyzik a dobrý chemik spoléhal především na zkušenosti a pokusy. Papriky začal pěstovat jako samotné keříky systémem dvojřádků.
Velké a tlusté jsou plody podle jeho slov hlavně proto, že jsou vzorně opylované. „Jestli má být člověk při pěstování úspěšný, musí vědět, jak příroda funguje. Musí ji umět pozorovat,“ přiznává s pokorou Jan Meisl, který není dodnes pohodlný ke svým paprikám vstát ve tři ráno a přikrývat je před nastupujícím mrazíkem.
Jaký je Meislův recept na skvělé papriky? Žádné vysazování do oblíbených plastových kelímků od jogurtu!
„Právě díky omezenému prostoru v kelímku vytvoří rostlina niťový kořenový bal, kterému po vysazení do volné půdy trvá asi tři týdny, než se ujme a začne růst. V kelímku navíc nedosáhnete tolik potřebného silného stonku,“ říká vracovský mág.
Silný stonek je potřeba, aby udržel i několik kilogramů paprik a byl schopen dodávat potřebné množství vody a živin. Jan Meisl umí z jedné rostliny sklidit až tři kila paprik.
A kam tedy vysazovat? Jednoduchým řešením je vysazování do bedýnek. „Používám plastové i dřevěné. Jednotlivé sazeničky by měly být od sebe ve vzdálenosti 5 x 5 centimetrů. Sazenice vám díky dostatečnému prostoru vyrostou až do výšky 50 centimetrů a na stanoviště je budete moci sázet hlouběji, čímž dosáhnete stability rostliny,“ prozradil NOVÉMU SLOVÁCKU trik Jan Meisl.
Meislovi jsou vůbec pozoruhodná rodina. Tatínek pana Meisla byl inženýrem zahradníkem, který jako první soukromý zemědělec pěstoval po druhé světové válce květák na osivo a také měl na starost tabákové plantáže na Znojemsku jako instruktor Strážnické fabriky.
„Pěstoval nádherné velkokvěté karafiáty a spoustu dalších plodin a květin,“ vzpomíná pan Meisl. Zahradnictví se však profesionálně věnují také jeho bratr Miloš a jeho děti - obě děti-inženýři Tomáš a Erika Meislovi. Syn pana Meisla Jan se nakonec stal podle přání tatínka, hudebním skladatelem, bajanistou. „Papriky nechával táta klíčit vedle piana v domácím studiu,“ vzpomíná na své i otcovy začátky junior. Syn Libor také jako žák pomáhal na zahradě, ted´je houslistou Vídeňských symfoniků.
Seniorova dcera Věrka tátu obdivuje. „Je neskutečně cílevědomý.
(Pokračování na straně 5).
(Pokračování ze strany 1).
Když se do něčeho pustí, s vervou maká. Uspěl na vysoké úrovni ve všech oborech, které v životě dělal - v matfyzu, na zahradě i v muzice,“ vysekla tátovi poklonu dcera. „Nepřestanu být nikdy vděčná, že aby nás uživil jako muzikanty na studiích a obstaral nám nástroje, vymyslel a úspěšně vypěstoval nové odrůdy paprik,“ uzavřela příběh nevšední rodiny Meislova dcera Věra.
Na „paprikové aktivity“ vracovského pěstitele zavzpomínala i bývalá studentka kyjovského gymnázia, kterou Jan Meisl vyučoval.
„Když jsem ho několikrát potkala, tak o tom mluvil s velkou láskou. Věřila bych, že osobně s každou paprikou vede motivační rozhovory, že vyrostou do takových rozměrů a jsou takové fešandy. „Děvčata, podívejte se, strašně jsem se tady nadřel, tak se prosím snažte, abyste byly nejkrásnější papriky nejen v Kyjově, ale na celé Moravě,“ říkával. Pak se na ně usměje, pohladí po červených tvářičkách a holky rostou jak blbé, aby mu udělaly radost.
Já jeho neutuchající činnost stále obdivuji. Letos jsem na chalupě vypěstovala dvě malinké papričky, takže jsem vlastně jeho kolegyně,“ doplnila poklonu čilému seniorovi Květa Santlerová z Brna, rodačka z Kyjova.
My jen dodáváme malou zajímavost, že za celou dobu pěstování paprik Janem Meislem a jeho ženou Věrou celkový výnos přestavuje hada plných bedniček od Vracova až po vrch Stražovjáku - asi 250 000 kg, které přispěly hlavně na hudební nástroje, za obětování 45 roků dovolených.

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...