Ve Strážnici vznikne vinařská vesnička

Main_03_podv_sklepy1
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

STRÁŽNICE – Zdá se to skoro až neuvěřitelné. Strážnice, která je známá široko daleko svým kvalitním vínem nemá nikde žádné vinné sklípky, ve kterých by si návštěvníci mohli pohovět stejně jako v nedalekém Petrově. To chce napravit místní nadšenec Josef Vavřík, který plánuje vytvořit doslova sklípkovou vesničku.

 „K myšlence vytvořit vinné sklípky mne nasměrovalo letectví. Provozuji tady letiště a často narážím na přání návštěvníků zavítat do nějakého místního sklípku, což jsem musel až dosud řešit nějakou improvizací, řešení to však nebylo. Vytvořil jsem proto projekt, který jsem nazval Od letectví ke sklepům,“ uvedl Vavřík.

Vavřík o vytvoření vesničky tvořené výhradně degustačními sklípky uvažoval několik let a před třemi lety se obrátil s tímto námětem na místní radnici. „Bohužel to bylo zahrnuto do stejného bodu s vytvořením obchvatu Strážnice, který neprošel, a tak projekt byl zbytečně na tři roky zamrazen, což výrazně navýšilo potřebné náklady. Stačí se podívat na cenu nafty kolik stála tehdy a kolik nyní,“ poukázal na změny. Provozovatel letiště je ovšem houževnatý muž a prvotním neúspěchem se nedal odradit. Když se vyskytla možnost od Pozemkového úřadu koupit pozemky neváhal a opět oživil svou myšlenku.

„Mým cílem je zvýšit turistický zájem o Strážnici a hlavně mi vadí, když vidím, že ovínění lidé vycházejí z jednotlivých domácích sklepení a motají se po městě. Sklípky proto budou situovány do okrajové části města, kde budou mít všichni klid a nehrozí případné komplikace v dopravě,“ vysvětlil Vavřík. Podnikatel v projektu počítá s vytvořením třiatřiceti vinařských sklepů různé velikosti, které by měly mít několik společných rysů. „Každý by měl být koncipován tak, že v jeho horní části by bylo situováno sociální zázemí s možností přespat a dole by byla řízená degustace. Byly by proto ideálním místem pro různá společenská setkávání. Člověk by navíc vcházel i vycházel ze sklípka až by byl fit,“ vysvětlil svůj záměr nadšenec.

Vavřík chce prostor na degustační sklípky nabízet zájemcům za co nejpřijatelnější cenu, protože jeho hlavním záměrem je, aby se projekt co nejrychleji rozjel. Snaha o vytvoření vinných sklípků je na radnici živá již přibližně čtyřicet let. Původně měly být situovány na místo dnešní skládky, pak do lokality Brkoně a ještě později za zemědělským družstvem. Nikdy však myšlenka nebyla dovedena do tak pokročilého stádia jako nyní.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY