Napjaté rozpočty měst zatěžuje úklid chodníků

REGION - Zhruba dva roky už platí novela zákona o pozemních komunikacích, která říká, že za stav chodníků výhradně zodpovídají jejich vlastníci, většinou jsou to tedy města a obce. V praxi to přitom znamená, že lidé o chodníky před svými domy už nepečují a města musí nyní už z tak napjatých rozpočtů vynakládat mnohem větší prostředky na jejich údržbu.

Například v Kyjově se tato částka každoročně vyšplhá až ke dvěma milionům korun. Nejvíce nákladů na údržbu cest a chodníků přitom logicky padne v zimních měsících. „Co se týče zimní údržby, máme stanovený plán, který jasně dává priority, podle kterých se chodníky a komunikace uklízejí. Pokud sněží nebo nastane nějaký extrém, do terénu musí vyjet veškerá dostupná technika. Ta podle stanoveného harmonogramu pracuje, dokud se situace neuklidní,“ informovala Jana Šupová, vedoucí kyjovského odboru investic a rozvoje města.

Města a obce přitom musí obhospodařit desítky kilometrů chodníků. Investovat tak často museli do nákupu nového vybavení. „Měli jsme sice jeden stroj na údržbu chodníků, ale nestačilo to. Pořídit jsme tak museli ještě další, což představovalo investici zhruba šest set tisíc,“ vyčíslil bzenecký starosta Pavel Čejka. Přestože většina měst a obcí disponuje odpovídající technikou, bez pomoci obyvatel se však stále neobejde. „Chodníků a komunikací nejsou stovky metrů, ale desítky kilometrů. Město zajišťuje úklid asi třicíti kilometrů, ve stejné délce pak pro nás chodníky a silnice uklízí najatá společnost, stále jsou ale úseky, které se neudržují,“ poukázala na situaci v Kyjově Šupová.

Přitom spolupráce na odklízení sněhu z chodníků ze strany obyvatel přilehlých domů může předejít častým úrazům. „Ty jsou na denním pořádku. Pokud je sníh nebo náledí, mohu říct, že denně vyjíždíme k několika případům. Jedná se hlavně o zlomeniny a otřesy mozku,“ potvrdil mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin. „Každou pomoc vítáme, lidé ale bohužel většinou spoléhají na město. Dobře vědí, že ze zákona se už o chodníky před domem starat nemusí, drtivá většina obyvatel je proto v tomto směru dost pohodlná,“ konstatoval bzenecký starosta Čejka. Na města a obce přitom s tehdejší novelou zákona nepřešla jen povinnost chodníky uklízet, ale v případě úrazu na nebezpečném chodníku musí, pokud jsou jeho majiteli, řešit také případné požadované odškodnění.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...